Obramboslovje, Defence studies


Go to content

O Obramboslovju

Študijski program Obramboslovje že vrsto let privablja študente in študentke zaradi svojih samostojnih, jasno definiranih vsebin in poklicnih usmeritev. V preteklih 13 letih smo zaznali tudi, da pričakovanja študentov in študentk presegajo v letu 1992 zastavljeni program, in smo program prenovili v skladu z razvojem raziskovanja in potreb po kadrih v slovenski družbi ter v mednarodnem okolju. Zato se zdaj izvaja v dveh različnih modulih: kot splošni obramboslovni in kot vojaški obramboslovni program. Pri tem se splošni modul izvaja redno vsako leto, vojaški modul pa se razpiše v skladu s potrebami na trgu delovne sile.

Oba obramboslovna modula temeljita na spoznanjih temeljnih in aplikativnih projektov Obramboslovnega raziskovalnega centra Inštituta za družbene vede FDV in političnih ved v celoti, zlasti spoznanj iz mednarodnih projektov o varnosti, obrambnem prestrukturiranju, konverziji vojaških resursov, mirovnih operacij, pri popolnjevanju oboroženih sil, pri čemer so v splošnem obramboslovnem modulu uporabljena sodobna spoznanja o kompleksni varnosti ter spoznanja iz svetovnih varnostnih študij, medtem ko v vojaškem obramboslovnem modulu uporabljamo več spoznanj s področja razvoja vojaške stroke v Sloveniji, ki se je v preteklem desetletju ohranila in razvijala na akademski ravni prav na Katedri za obramboslovje FDV.

Po študiju splošnega obramboslovnega modula se lahko diplomanti in diplomantke zaposlijo v državnih organih, nevladnih organizacijah, lokalni skupnosti ter v mednarodnih varnostnih strukturah kot organizatorji in ustvarjalci obrambe in varnosti države. Z diplomo iz vojaškega obramboslovnega modula pa se ob ustreznem sodelovanju Slovenske vojske pri izvedbi praktičnega dela programa ter po ustreznem došolanju v Slovenski vojski lahko diplomant oz. diplomantka zaposli v vojaških strukturah Slovenije, zveze NATO in EU kot vojaški častnik in vojaški uslužbenec. Prenovljeni program je mogoče primerjati s programi obrambnih, vojnih, varnostnih in vojaških študij v Evropi, v programu je upoštevan trend povečevanja družboslovnega znanja pri vojaških strokovnjakih, značilen za vso Evropo, hkrati pa tudi trend vse večjega zbliževanja vojaškega izobraževanja s civilnimi univerzitetnimi študiji.

Pri pripravi tega programa smo za primerjavo izbrali štiriletni študij družbenih in vojaških ved na Kraljevi vojaški akademiji v Bruslju, ki je bil v letu 2003 preoblikovan v skladu z zahtevami bolonjskega procesa, dodatno pa smo za primerjavo vzeli še študij vojaških in državnih znanosti na Vojaški akademiji Švice na ETHZ, ki je tako kot naš obramboslovni študij zasnovan politološko in katerega diplomanti in diplomantke so strokovnjaki oz. strokovnjakinje za državne zadeve. Splošni obramboslovni modul smo primerjali z vojnim študijem na King's College v Londonu, ki je v bistvu študij vzrokov za vojne, reševanja konfliktov, civilne obrambe in sodobnih problemov varnostnega sektorja, kar je bistveno za slovenski obramboslovni študij.

Glede na redno izmenjavo študentov in študentk ter profesorjev in profesoric med obramboslovjem in vsemi tremi primerjanimi študiji v tujini lahko trdimo, da novi program Politologija - obramboslovje na FDV omogoča veliko gibljivost študentske populacije. Prenovitev programa obramboslovja je bila povezana s splošnim razvojem varnostnih in vojaških študij v svetu ter s potrebami po strokovnjakih z bolj specializirano obramboslovno izobrazbo v Sloveniji.


Copyright FDV 2007.

Back to content | Back to main menu