VOJAŠTVO
   MILITARY

ČLANKI C68

Gremo skupaj našo Zilo pit

Nedeljski dnevnik, 26.04.2009
ob izidu knjige
FRANJO MALGAJ
VOJNI SPOMINI 1914-1919

 àpublicistika
 àčlanki
 àzanimivosti
 àprojekti
 àenglish summaries
 àrodoslovje
 ào avtorju
 àpovezave

 v
 

Malgaj je bil prvi slovenski častnik, ki je s svojo enoto prišel na Koroško, da bi slovenske Korošce priključil matični domovini.

Ob 90-letnici smrti Franja Malgaja, nadporočnika slovenske vojske, skorajda pozabljenega Maistrovega častnika in borca za slovensko Koroško, bo 6. maja 2009 v Ravnah na Koroškem predstavitev prve dokumentarne monografije o njegovem kratkem življenju, ki ga je daroval za svobodo svoje domovine.

Malgajevi sorodniki, ki so skrbno varovali njegove pisne spomine, fotografije in vojaške predmete (odlikovanja, dvoglede, sablje in drugo), so mi zavzeto nudili pomoč pri rekonstrukciji njegovega življenja. Ker sem se pretežno osredotočil na njegovo častniško kariero v letih 1914–1918 in boje na Koroškem v obdobju 1918–1919, sem ob dokumentih iz dunajskega vojaškega arhiva in domačih, večino podatkov črpal prav iz njegovih vojnih dnevnikov, pisem in ohranjenih fotografij.

Izvirni vojni dnevnik za leto 1916
(Fotografija izvirnega dnevnika:
Janko Štampfl – zasebna zbirka)

Najbolj dragocen je bil vsekakor izvirni vojni dnevnik za leto 1916, ki ga je hranil gospod Janko Štampfl, njegov pranečak, kakor tudi prepisi ostalih dnevnikov od 1914–1918 ter dnevnik o začetku bojev za slovensko Koroško 1919, ki so bili v hrambi gospoda Vladimirja Viranta, tudi pranečaka. Podobne prepise naj bi imeli tudi ostali Malgajevi sorodniki, le izvirnikov žal nismo našli. Predlagali bomo, da se v Šentjurju ustanovi »Malgajev muzej«, ki bi imel nalogo, da organzira stalno razstavo in zbere še preostalo gradivo o Malgaju. Na pročelju hiše v vasi Hrušovec št.2 pri šentjurju, v kateri se je Malgaj rodil leta 1894, so oktobra 1919 vzidali spominsko ploščo, ki je bila pozneje zamenjana s sedanjo. Hiša je dandanes nenaseljena in pod spomeniškim varstvom.

Malgajev dnevnik vsebuje skoraj poetične opise posameznih dogodkov in krajev, posebej pa so zanimivi čustveni in doživljajski opisi vojaka pred bojem, med veseljačenjem, občudovanjem naravnih lepot in prikazom neskončnega trpljenja človeka na bojišču – v pravi vojaški klavnici! Na doberdobskem bojišču je podrejenim vojakom pel slovenske narodne pesmi, da bi jim pregnal črne misli. Ponosen je bil, ko je čez Vipavsko dolino vodil vod Bošnjakov, ki so jih domače dečve okinčale s cvetjem, saj so domačini vedeli, da tam kjer Bošnjaki zasedejo obrambne položaje, italijanski vojaki ne morejo prodreti!

Bil je mlad in drzen častnik, ki so ga tovariši cenili, podrejeni vojaki pa imeli radi. Ko je v začetku leta 1916 slavni celjski 87. pešpolk poslan na tirolsko fronto, je ravno ta medsebojna vez med poveljnikom in vojaki, omogočila, da je Malgaj s skupino 18 oz. 25 prostovoljcev – Slovencev, dosegel pomembno zmago 6. avgusta 1916 pri zavzetju utrdbe na Monte Zebiu. S premetenim načrtom in osebnim pogumom je zavzel okrog 150 metrov sovražnikovega rova, pri tem pa zajel 79 vojakov in dva častnika, ranjeno je bilo 42, padlo pa je 34 italijanskih vojakov. Malgajeva prisotnost je njegove vojake dodatno vzpodbudila, da so še bolj »aufbiksali« in vriskali… Malgaj in dva desetnika (Ivan Maček in Miha Paulič) so dobili zlate medalje za pogum, vsi ostali vojaki pa srebrne (Štefan Babič, Anton Narat, Henrih Grejan, Jožef Kosi, Rudolf Kovačič, Ivan Murko, Franc Lah in Franc Majcen) ali bronaste kolajne za pogum (Franc Terle, Jurij Sert, Jakob Jazbec, Feliks Minih, Rudolf Meser, Josip Zetl, Josip Podgoršek in Rok Goričar). Ranjeni vojak Franc Sket, neimenovani padli vojak in šest pešcev v rezervi seveda niso bili odlikovani.

Po tirolski fronti je bil 87. pešpolk zopet poslan na soško fronto. 1. avgusta 1916 je bil povišan v čin rez. poročnika, zlato medaljo pa je prejel konec septembra istega leta.Tudi tokrat je Malgaj zbolel in bil poslan v zaledno bolnišnico in na okrevanje v Opatijo, nazadnje pa je bil kot nosilec zlate medalje za pogum tudi uradno poslan v zaledje, v zdravilišče Enzenbach pri Gradcu, kjer je med letom 1917/18 študiral pravo na graški univerzi, privatno pa ga je vojaški kurat poučeval angleščino.

Po razpadu Avstro-Ogrske se je Malgaj vrnil v Celje in pozneje poročal generalu Maistru: »Dne 6. novembra 1918 sem odšel z oddelkom 87. pešpolka (40 mož in 4 strojne puške) iz Celja v Spodnji Dravograd, da zasedem železniško križišče. Prideljeni so mi bili poročniki Bogdan Kurbus, Jožef Ludvik in Kornel Havrilov. Zjutraj ob 1. uri smo zasedli kolodvor v Spodnjem Dravogradu. Po celi Mežiški dolini, od Spodnjega Dravograda do Črne, je vladala grozna anarhija. Do 2.000 delavcev premogokopa iz Leš pri Prevaljah, rudokopov Žerjav pri Mežici in Helene Grabna pri Črni ter livarne v Guštanju je ustavilo delo in začelo ropati. Rekvirirali so vojaške transporte in trgovine, gostilne in večje kmetije pa so popolnoma izropali. Bili so oboroženi z vojaškimi puškami.« Malgaj je okrog 80 roparjev poslal v Celje na policijo, sam pa je utrjeval zasedeno ozemlje južne Koroške, postavljal slovenske župane in orožniške postaje. 23. novembra 1918 je z 80 vojaki (35 Srbi) zasedel Pliberk.

Deželna vlada SHS v Ljubljani je Malgaja obravnavala kot nadporočnika, čeprav so že sorodniki zvedeli, da je povišan v stotnika. Vendar o tem ni nobenih dokumentov. Malgajev dosje v VZI v Beogradu je prazen, dokumente pa naj bi pred letom 1991 odnesel tedanji načelnik, nedavno preminuli generalmajor Fabjan Trgo. Malgaj se je na na Koroškem podpisoval kot rezervni nadporočnik in poveljnik oddelka celjskega pešpolka na Koroškem!

Po telefonskem ukazu generala Maistra je 30. novembra 1918 Malgaj s svojo enoto 100 mož (in vodom 40 Srbov s podporočnikom Svetozarjem Mitrovićem) zasedel Velikovec in naslednji dan odbil napad avstrijskih čet, ki jih je vodil podpolkovnik Verständig. Dalje napredovanje proti Celovcu mu iz Ljubljane niso dovolili. 15.decembra 1918 je sledila ponesrečena zasedba Grabštajna s strani dveh srbshih čet, ki jim Avstrijci niso priznali statusa antantnih sil in so jih napotili preko Budimpešte v Beograd.

Malgaja je najbolj prizadela neuspešna ofenziva slovenskih enot 29. aprila 1919 pod poveljstvom polkovnika Milana Bleiweisa. Po ukazu generala Maistra je nadporočnik Malgaj pri takratnem Guštanju nameraval zaustaviti avstrijski napad, vendar neuspešno. Malgaj je 6. maja 1919 tragično preminil na Tolstem Vrhu v še ne dovolj raziskanih okoliščinah.

Kako je umrl?

V omenjenem zapisu sem načel dva ne dovolj raziskana problema in sicer: prvega, ali je bil Malgaj tudi uradno povišan v čin rez. ali aktivnega nadporočnika ali celo stotnika slovenske vojske; in drugega: katera inačica Malgajeve smrti je prava: slučajni zadetek oz. eksplozija ročne bombe ali pa častni samomor? Opredelil sem se za častni samomor, saj so vse dosedanje inačice na trhlih nogah in brez pravih strokovnik podlag.

General in pesnik Rudolf Maister - Vojanov je ob prezgodnji smrti svojega učenca – pesnika ter podrejenega in pogumnega častnika slovenskega dela vojske Države SHS –, napisal lepo pesem s preprostim naslovom Malgaj, katere zadnja kitica se preroško glasi:

O, jaz ne spim! Le čakam čas
in čakam vas,
da gremo skupaj čez Šent Vid
med brate našo Zilo pit.

Malgaj je bil posmrtno leta 1920 odlikovan s Karađorđevo zvezdo z meči 4. stopnje.

Zgodovinsko dejstvo je, da je bil rez. nadporočnik Franjo Malgaj prvi slovenski častnik, ki je s svojo enoto prostovoljno prišel na Koroško, da bi slovenske Korošce priključili svoji matični domovini. Nedvomno je prav Malgajeva zasluga, da je Mežiška dolina pripadla Jugoslaviji oz. matični domovini – Sloveniji.

 
 á na vrh strani
    
 

 

  Oblikovanje © 2007, Andrej Ivanuša - domača stran - vse kar me zanima

Strani so avtorsko zaščitene © 2003-2015 Marijan F. Kranjc, Ljubljana. Objavljanje in kopiranje je dovoljeno samo s pisno privolitvijo avtorja.
Skrbnik strani in oblikovanje Andrej Ivanuša, Maribor. Tehnične napake javite na:
andrej.ivanusa@amis.net