CVETNA NEDELJA; Martin I., papež

 

     To je moje telo, ki se daje za vas

     Pasijon je zgodba o našem odrešenju. Vendar je še več, veliko več. Je zgodba o našem življenju. V vsem tem >umazanem< scenariju ni vloge, ki je mi, tudi ti in jaz, ne bi odigrali do popolnosti. Kakor Peter v svojem ponosu in Peter v svojem padcu in, upajmo, tudi Peter v svojem kesanju. Popolnoma bi se ujemali z učenci, ki so pobegnili ob prvem znaku nevarnosti; ali s Kajfo in visokimi duhovniki z njihovo samopravičnostjo in vnemo, da bi popravili druge, medtem ko bi sebe ignorirali; ali s Pilatom v njegovi zlorabi oblasti; ali z množico in njeno žejo po razburjenju in krvi. In Juda? Priznajmo si, da je Juda v vsakem od nas. V naših življenjih so trenutki in situacije, ko bi nam Jezus zlahka rekel tako kot Judu: >Prijatelj, zakaj si tukaj?< Resnica je, da so bili prav njegovi prijatelji tisti, ki so ga najbolj ranili.

Kristusu niso bile tuje težave, pomanjkanje in trpljenje, že dolgo pred tistim zadnjim dnem njegovega življenja. Kot pravi sveti Pavel, se je Jezus od trenutka, ko je prišel na zemljo, izpraznil Božje podobe, prevzel podobo služabnika in postal kot ljudje. On, Najvišji Bog, je trpel stiske ubogih. Včasih ni imel niti kam položiti glave. Trpel je lakoto in žejo. Po dolgih dneh, ko ga je obkrožala množica ljudi, ki je iskala zdravje, pa je pogosto cele noči preživel v molitvi. Kljub sočutju do vseh, ki so prišli k njemu, je naletel na sovraštvo in zavračanje, zlasti s strani farizejev in duhovnikov, ki so ga nameravali ubiti. Kako zelo sta ga ta zavrnitev in sovraštvo morala žalostiti! Kako se je moral počutiti, ko so ga zavrnili ljudje, ki jih je izbral izmed vseh drugih?

Obraz Božjega Sina je bil kruto iznakažen. Čelo, po katerem je tekla kri, roke in noge, pribite na križ, telo, raztrgano z biči, stran, prebodena s kopjem. Večna Beseda, ki je postala vidna v Jezusu. Zakaj takšno trpljenje? Lahko samo rečemo z Izaijem: >On pa je bil ranjen zaradi naših prestopkov, strt zaradi naših krivd. Kazen za naš mir je padla nanj, po njegovih ranah smo bili ozdravljeni.< Bog, naš Oče, daj, da trpljenje tvojega Sina za nas ne bo zaman.

Danes začenjamo "Veliki teden". Na vsakem koraku sledimo Jezusu. Začnemo z njegovim zmagoslavnim vstopom v Jeruzalem, kjer ga sprejme velika množica privržencev, ki mu ploskajo in ga slavijo. V četrtek se mu bomo pridružili pri mizi in prejeli daritev njega samega v kruhu in vinu. Po večerji z njim bomo hodili po poti,

ki vodi iz zgornje sobe na Oljski vrt. V petek bomo stali ob njegovi Materi ob vznožju križa in sočustvovali z njim. Občutili bomo del njegove osamljenosti in zapuščenosti, ne le od prijateljev in privržencev, temveč celo s strani Boga. V soboto bomo ob njegovem grobu tiho in molče prisotni, saj se bomo spominjali krivice, sovražnosti in krutosti vseh tistih hudobnih ljudi, ki so ga umorili. Nato se bomo v soboto pozno zvečer iz teme našega potovanja preselili na kraj, kjer bo svetlo gorel ogenj. Tam se bomo pridružili sprevodu velike velikonočne sveče, ki predstavlja vstalega Kristusa, ki razsvetljuje temo naše cerkve in življenja.

     CVETNA NEDELJA, 13. aprila. Na to nedeljo kristjani podoživljamo Jezusov slovesni vhod v Jeruzalem, ko so ga navdušene množice pozdravljale: Blagoslovljen, ki prihajaš v imenu Gospodovem! Hozana na višavah! Pri vseh nedeljskih sv. mašah bo blagoslov butaric in zelenja. Pri sv. maši ob 10.00 je blagoslov pred cerkvijo, nato pa gremo v sprevodu okoli cerkve. To nedeljo bo za sveto spoved na razpolago tudi eden od sobratov.

     KRIŽEV POT, pri katerem posebej sodelujejo naši bodoči birmanci, je na Cvetno nedeljo, 13. aprila. Zberemo se ob 14 h v cerkvi, nato pa gremo po Šentjakobu od kapelic in znamenj, ki so v kraju. Križev pot končamo v cerkvi.

     MINISTRANTI imate vaje za obrede vsak dan 1/2 h pred njimi. Prosim, da ste točni in, da pridete v čim večjem številu, da bodo prazniki res slovesni in veličastni.

     PREDSTAVITEV LETOŠNJIH PRVOOBHAJANCEV je na Veliki četrtek, 17. aprila, pri sv. maši. Zberemo se ob 18.45 pred cerkvijo.

     VELIKI ČETRTEK: Dopoldne ob 9 h je v ljubljanski stolnici krizmena sv. maša, pri kateri se zberemo vsi duhovniki iz škofije. Nadškof pri njej blagoslovi krstno in bolniško olje ter posveti sv. krizmo. Zvečer ob 19 h so v župnijski cerkvi obredi velikega četrtka - spomin Jezusove zadnje večerje in postavitve zakramentov sv. evharistije ter mašniškega posvečenja. Pri Slavi zazvonijo zvonovi, potem pa utihnejo do vigilije na veliko soboto. Nabirka velikega četrtka je za župnijsko Karitas. Hvala za vaš dar! Po maši vabimo k molitvi z Jezusom, ki je na Oljski gori 'krvavi pot potil'. Vmes je priložnost za sv. spoved.

     VELIKI PETEK, 18. aprila. Popoldne ob 15.00 lepo povabljeni k molitvi Križevega pota. Ob 19 h vabimo k obredom velikega petka - bogoslužju Božje besede, češčenju križa in sv. obhajilu. Po obredih je še molitev ob božjem grobu naše mladine, vmes pa bo tudi priložnost za sv. spoved. Darovi pri božjem grobu so namenjeni za vzdrževanje svetih krajev v Sveti deželi. Bog vam povrni zanje!

     VELIKA SOBOTA: Ob 7 h zjutraj pri Božjem grobu izpostavimo Najsvetejše, nato je blagoslov ognja. Prosimo vse ministrante, ki raznašate ogenj po vaseh, da se med seboj dogovorite, kje se kdo oglasi. Češčenje Najsvetejšega pri Božjem grobu je od 8 h - do 12. Lepo povabljeni.

     BLAGOSLOV VELIKONOČNIH JEDI - ob 15 h v Št. Pavlu, ob 15.45 na Pšati, ob 16.30 v Šentjakobu.

     Velikonočna jedila za brezdomce: Pri blagoslovu jedil v posebno košaro darujemo kakšen pirh ali drugo velikonočno dobroto za ljubljanske brezdomce. Društvo prostovoljcev Vincencijeve zveze dobrote se že vnaprej zahvaljuje za to pomoč.

     OB 20 h JE VIGILIJA - velikonočno bdenje, ko se pridružimo Kristusu - zmagovalcu nad grehom in smrtjo - ter podoživljamo njegovo zmago. Zato je to veselo slavje, ki ga najbolj izrazimo z velikonočnim vzklikom ALELUJA - SLAVIMO GOSPODA! Vigilija ima štiri dele. Slavju luči s hvalnico velikonočni sveči, ki predstavlja vstalega Jezusa, ob berilih sledi obuditev spomina na Božje posege v dobro človeštva, krstno bogoslužje z obnovitvijo krstnih obljub in blagoslovom vode, ter evharistično bogoslužje (drugi del sv. maše). Pri slavju luči in obnovitvi krstnih obljub imamo prižgane sveče, ki bodo na razpolago pod korom.

     VELIKA NOČ, 20. aprila. Vstajenjska procesija je ob 7 h, nato slovesna sv. maša. MOŽJE IN FANTJE ste lepo naprošeni, da poskrbite za bandera, da ne bodo ostala v cerkvi. Ob 10.00 je druga praznična sveta maša. Pri obeh mašah je ofer za potrebe cerkve. Ob 14.00 lepo povabljeni k zaobljubljeni protipotresni procesiji.

     VEROUK: V torek je sveta spoved (v Šentjakobu) za veroučence, ki ste že bili pri prvem svetem obhajilu; ob 15.30 oziroma 16.30. V velikem in velikonočnem tednu je namesto rednega verouka verouk v praksi za vse veroučence: KRIŽEV POT NA VELIKI PETEK OB 15.00 in         MOLITEV PRED BOŽJIM GROBOM NA VELIKO SOBOTO OD 10.00 do 10.30 veroučenci nižjih razredov in njihove družine ter od 10.30 do 11.00 veroučenci višjih razredov in njihove družine. Vmes so tudi prvomajski prazniki. Tako, da verouka NE BO naslednjih 14 dni. Verouk po urniku ponovno začnemo v ponedeljek, 5. maja.

     V PONEDELJEK, 14. aprila, bom dopoldne obiskal bolnike in ostarele na domu.

     ZAKRAMENT SV. KRSTA je prejela: Adriana MIVŠEK iz Pšate.

     V GOSPODU sta ZASPALA: Frančiška JEREB iz Šentjakoba in Marjan KOKALJ iz Dragomlja. Gospod, daj jima večni pokoj in večna luč naj jima sveti. Naj počivata v miru.