Komenda je razpotegnjeno naselje ob lokalni cesti, severno od glavne ceste, ki povezuje Kranj in Mengeš. Leta 1998 je postala središče občine Komenda. Komenda je bila staro cerkveno središče, saj je prvotna cerkev sv. Petra prvič omenjena že 1147. Novo baročno so zgradili 1727, po potresu 1895 pa obnovili in povečali. V Komendi ima častitljivo tradicijo konjeništvo, čebelarstvo in lončarstvo. V Mostah pri Komendi stoji najstarejša cerkev na tem območju. Cerkev sv. Boštjana je bila zgrajena v gotskem slogu leta 1512. Nekoč manjša naselja se danes pogumno širijo in število prebivalcev občine Komenda že nekaj let konstantno raste.
Tako kot drugod v Sloveniji tudi na območju občine Komenda prevladujejo zahodni in jugozahodni zračni tokovi, ki prinašajo vlažne in toplejše zračne mase. Ta veter se pogosto pojavlja pred vremenskimi motnjami iz smeri Atlantika ali v primeru poglabljanja ciklona nad severnim Sredozemljem. Po prehodu vremenske motnje vsaj prehodno zapiha nekoliko hladnejši in bolj suh SV veter. V redkih primerih po prehodu vremenske motnje zapiha Karavanški fen, ki ima severno smer in se pojavlja vzdolž gorske verige od Jesenic pa do področja Kamnika. Ta veter ima fenske značilnosti, saj se ozračje ob spustu preko gorske pregrade suši in ogreva. Zelo zanimiv je tudi pojav termodinamike na območju gorske verige Kamniško Savinjskih Alp, ki predvsem v pozno pomladanskem, poletnem in zgodnje jesenskem obdobju povzroča nastanek številnih ploh in neviht. Starejši domačini vedo povedati, da dokler je sneg na bližnjem Krvavcu, obstaja možnost pozebe na ravnicah Kranjskega in Mengeškega polja.
Sicer pa širše območje občine prejme letno med 1200 in 1600 mm padavin, na njihovo razporeditev in količino pa močno vpliva predvsem lega. Količina padavin narašča z nadmorsko višino, saj na gorskih pregradah pade tudi preko 1800 mm padavin. Srednje letne temperature se gibljejo med 8 in 10°C. Gorati predeli Karavank in Kamniško Savinjskih Alp na severu, severozahodu in severovzhodu imajo ostrejše gorsko podnebje, ki postopoma prehaja v zmerno celinsko podnebje preko Tunjškega gričevja na severu občine Komende. Večji del občine leži na področju Kranjskega in Mengeškega polja, ta pa se na skrajnem jugovzhodu stika z Ljubljansko kotlino. Na jugozahodu meji občina na področje Koseškega hriba in Debelega vrha. Osrednjo vodno žilo občine Komenda predstavljata vodotoka Pšate in Tunjščice s pritoki.