Jeseni 1918 – razpade Avstro-ogrska
29.10.1918 - nastane Drzava Slovencev, Hrvatov in Srbov. ( Drzava SHS )
1. 12. 1918 - z združitvijo Crne gore nastane nova drzava Kraljevina SHS.
12. 9. 1919 - so italijanski prostovoljci pod vodstvom Gabriela d'Anunzia okupirali mesto Reko.
10.10.1919 - je Kraljevina SHS kot nova država priznana na mirovni konferenci v St. Germainu. (mednarodno pravno veljavno dejstvo)
12.11.1920 - je bila med Kraljevino SHS in Italijo podpisana Rapalska pogodba, s katero je Italiji pripadlo ozemlje na katerem je zivelo skoraj milijon Slovencev. Slovenci smo to ozemlje krivicno izgubili zaradi podle mednarodne trgovine in nam izredno skodljivega tajnega Londonskega sporazuma 1915, med Italijo in silami Antante. Meja med Italijo in Slovenijo (Kraljevino SHS) je potekala od severa proti jugu po crti Pec, Jalovec, Triglav, Blegos, Planina, Javornik, Sneznik, Kvarnerski zaliv. Mesto Reka je postalo »svobodno mesto«. (Rapalska pogodba je mednarodno pravno priznana pogodba in dejstvo)
V Kraljevini SHS je dne 26.4. 1922, stopil v veljavo Zakon o obci upravi. Slovenija je razdeljena na »Mariborsko oblast« in »Ljubljansko oblast«. K »Mariborski oblasti sodi celotno Medmurje s srediscem Čakovcem. K »Ljubljanski oblasti« sodi povsem na jugu tik nad »svobodnim mestom Reko« (od Kantride), nekaj kilometerski pas (»Slovenski pas«) v katerem so tudi Kastav, Cabar in Prezid, ki vsi pripadajo Sloveniji. Gre za zgodovinsko ozemlje Dezele in pred tem Vojvodine Kranjske, h kateri je stoletja sodila tudi Reka, stoletno kranjsko pristanisce. (Zakon o obci upravi je pravno dejstvo v Kraljevini SHS, v zadnji demokraticni drzavi pred nastankom obeh jugoslovanskih diktatur in vmesno okupacijo v 2. svetovi vojni)
1924 - so Reko z Rimskim sporazumom prikljucili k Italiji. (mednarodno pravno veljavno dejstvo)
6. 1. 1929 - je v Kraljevini SHS odpravljena Vidovdanska ustava ter uvedena diktatura kralja Aleksandra in njegovih srbskih generalov. (nedemokraticno pravno dejstvo jugoslovanske vojaske diktature s hegemonijo srbskega naroda oziroma kralja, s katerim je slovenskemu narodu proti njegovi volji s silo odvzeta pravica do samoodlocbe)
Oktobra 1929 - kralj razglasi novo drzavo diktaturo Kraljevino Jugoslavijo. Prepovedano je ime Slovenija in ukinjena slovenska zastava. Nastanejo banovine in nekdanja Slovenija se po novem na silo imenuje Dravska banovina. Meje prejsnje Slovenije in nove z diktaturo nastale Dravske banovine, niso enake. Celotno pred tem slovensko Medmurje je odtrgano Dravski banovini - Sloveniji ter priključeno k Savski banovini - Hrvaski. Slovensko ozemlje od Reke oz. Kantride in Kastava do Cabra in Prezida (»Slovenski pas«) je bilo prav tako odtrgano Dravski banovini (Sloveniji) ter prikljuceno k Savski banovini (Hrvaski). (nedemokraticno pravno dejstvo kraljeve jugoslovanske vojaske diktature s katero so bili slovenskemu narodu in Sloveniji s silo odtrgani pomembni deli ozemlja ter prikljuceni Hrvaski)
1931 - prebivalstvo Medmurja protestira in zeli vrnitev k Sloveniji (Dravski banovini), do cesar nazadnje pride v obcini Strigova, medtem ko ostali del Medmurja ostane v Hrvaski (Savski banovini).
6. 4. 1941 - Nemci z zavezniki napadejo Kraljevino Jugoslavijo in v njej Dravsko banovino – Slovenijo. Nemci okupirajo Korosko, Stajersko in manjsi del Kranjske.
11.4.1941 - Italijani okupirajo Ljubljano in t.i. Ljubljansko pokrajino oz. preostali del Kranjske.
16. 4. 1941 - Madzari okupirajo Prekmurje in Medmurje ter kasneje oboje prikljucijo Madzarski.
Jeseni 1941 - Hrvati in njihova NDH kot četrti okupator, okupirajo del Slovenije. Pod hrvasko oblastjo se je znaslo pet slovenskih naselij: Bregansko selo (danes se imenuje Slovenska vas), Nova vas pri Bregani (danes Nova vas pri Mokricah), Jesenice na Dolenjskem, Obrezje in Cedem.
8. 09. 1943 - fasisticna Italija kapitulira in »Ljubljansko pokrajino«, Trst , Istro, Gorisko ter Reko zasedejo Nemci.
Med leti 1941 in 1945 se prebivalstvo Medmurja upira okupatorju z vkljucitvijo v slovensko OF. Prebivalstvo v Istri se vkljucuje v slovenske in hrvaske partizanske enote, v najvecjem stevilu pa se vkljuci v pretezno slovenske Prekomorske brigade, ustanovljene po kapitulaciji Italije 1943. leta.
Leta 1945 osvobodijo Reko enote JA z velikim stevilom slovenskih borcev (v Prekomorskih brigadah), ki pa odhitijo naprej proti slovenski Istri in Trstu ter ju osvobodijo. V Medmurju, v Strigovi in okolici prebivalstvo po vojni izobesi slovenske zastave in javne napise.
Leta 1945 - nekaj mesecev po koncu vojne, Hrvati izrazijo zahtevo, da celotno Medmurje pripade LR Hrvaski, ces da je bilo Medmurje v celoti skozi zgodovino Hrvasko. (izmišljotina, laz)
Oktobra 1945 - je ustanovljena posebna Komisija iz predstavnikov obcinskih narodnih odborov Slovenije in Hrvaske, katere naloga je bila razmejitev med Ljudskima republikama. Čeprav je na tem obmocju zivela vecina avtohtonega slovenskega prebivalstva, je komisija sporocila, da bodo kraji v prihodnje pripadali Hrvaski. Vse to je bilo sklenjeno kljub temu, da sta bili tako obcina Razkrizje, kot tudi obcina strigova, administrativno, politicno, financno, sodno in po zemljiski knjigi v pristojnosti okraja Ljutomer!
v letih 1945 in 1946 je prebivalstvo obeh obcin protestiralo proti odlocitvi mesane komisije in zahtevalo vrnitev k Sloveniji. Obcino Razkrizje (manjsi del slovenskega ozemlja) komisija po demonstracijah dodeli Sloveniji, obcino Strigova pa Hrvaski. Prebivalstvo je se naprej demonstriralo.
Aprila 1946 - je hrvaska oblast, s pomocjo hrvaske UDBE, KNOJA in policije prevzela fizicno kontrolo nad vsem obmocjem. Slovensko policijo je zamenjala hrvaska, pregnali so slovenske ucitelje in odstranili slovenske napise ter jih nadomestili s hrvaskimi.
V letih 1946 in 1947 se nadaljuje upor slovenskih prebivalcev, ki ga hrvaska Udba v letu 1947 grobo zatre in konca s pokolom pri Jalsevcu v obcini Strigova ter stevilnimi pregnanimi in zaprtimi Slovenci v hrvaskih zaporih.
Od maja 1945 do jeseni 1947 - je bila med Italijo in Slovenijo (FLRJ) ustanovljena t.i. Julijska krajina s conama A in B. Cona A je bila pod upravo anglo-americanov, cona B pa jugoslovanske vojske. Cona B je obsegala celotno Istro in tudi mesto Reko.
Med leti 1945 in 1947 na Reki ostanejo v glavnem srbo-hrvaske enote JA. Hrvati takoj pohitijo z zasedanjem cim vecjega dela Istre in naseljevanjem v vojni pregnanega hrvaskega in bosanskega prebivalstva, ki ga na novo naselijo na tem ozemlju, ceprav hrvati tam nikoli prej niso ziveli. Na Reki in v Istri v fojbah izgine vec tisoc Slovencev, stevilni pa so pregnani s strani Jugoslovanske (Revolucionarne) Armade in enot KNOJ.
1947 - S Parisko mirovno pogodbo je cona A prejšnje Julijske krajine (zahodni del Gorisko-gradiscanske vkljucno z mestom Gorica) na zahodu slovenske narodnostne meje je pripadla Italiji, mesto Reka in vecji del Istre na jugu pa FLRJ. (mednarodno pravno veljavno dejstvo) Namesto da bi vsaj to ozemlje na jugu pripadlo Sloveniji, so si oboje takoj zatem prisvojili Hrvati, čeprav nikdar ni bilo njihovo. Pri tem so se sklicevali na ponarejen dokument ZAVNOH iz leta 1943. (izmisljotina)
15.09. 1947 - S Parisko mirovno pogodbo je bilo ustanovljeno Svobodno Trzasko ozemlje (STO) in Slovenci smo dobili dostop na odprto morje, od reke Timave do reke Mirne. Svobodno tržaško ozemlje je bilo razdeljeno na dve coni – cono A in cono B. Uradna jezika v obeh conah sta bila slovenski in italijanski. V Coni B Svobodnega trzaskega ozemlja je bilo ustanovljeno lstrsko okrozje s sodiscem v Kopru, ki je segalo na jugu do reke Mirne. Sestavljala sta ga okraja Koper in Buje, Obcina Piran je obsegala tudi Kastel in Savudrijo, skupaj 7.973 hektarjev slovenskega ozemlja. (mednarodno pravno veljavno dejstvo)
5. 10. 1954 - je bil Podpisan Londonski memorandum, katerega sestavni del je tudi specialni statut, ki prepoveduje spremembe meje osnovnih administrativnih enot z namenom, da bi ogrožali etnicno sestavo ustreznih enot. Londonski memorandum nam je Slovencem ponovno odvzel pomemben del ozemlja od Nabrežine do Debelega rtica, vključno z mestom Trst (Cona A), ki je bilo priključeno Italiji. Cona B od Debelega rtica do reke Mirne na jugu (pri Novem gradu), je pripadla FLRJ oziroma Sloveniji. (mednarodno pravno veljavno dejstvo) No, moralo bi biti tako, pa ni bilo, saj si je vecji del cone B dejansko prilastila Hrvaska. Na tem prisvojenem ozemlju so Hrvati, v nasprotju z Londonskim memorandumom in Specialnim statutom, ogrozili ter popolnoma spremenili etnicno sestavo administrativnih enot. (hrvaška krsitev mednarodnega prava) Hrvaski komunisti so od obcine Piran odtrgali k.o. Kastel in k.o. Savudrija ter oboje priključili novi obcini Buje. Lastnino obcine Piran – ozemlje pri svetilniku na rtu Savudrija, so dobesedno ukradli!
Leta 1968 - vladi SFRJ in Republike Italije podpiseta sporazum o razmejitvi epikontinentalnega pasu med drzavama. (mednarodno pravno veljavno dejstvo)
Leta 1975 - je bil podpisan Osimski sporazum med SFRJ in Republiko Italijo, ki je dolocil naso zahodno mejo. Republika Slovenija je po osamosvojitvi leta 1991, z notifikacijo tega sporazuma z Republiko Italijo, postala edini naslednik Osimskih sporazumov in v tem oziru tudi zadnje mednarodnopravne razmejitve v Jadranskem morju. (mednarodno pravno veljavno dejstvo)
Na podlagi Temeljne ustavne listine o samostojnosti in neodvisnosti Republike Slovenije je 25.06.1991 ustanovljena Republika Slovenija. S tem dnem je nastala nova pravna situacija, pri cemer je za Slovenijo pomembno, da je imela na ta dan s svojimi drzavnimi organi – milico in TO, pod dejanskim nadzorom vse ozemlje, katero bi Hrvati radi danes razglasili za sporno in se o njem pogajali z nami, ceprav oni tega ozemlja nikdar niso imeli pod svojo jurisdikcijo.
26.06.1991 - J(L)A posreduje v Sloveniji in zacne se »desetdnevna« vojna za Slovenijo. Kljub Sporazumu med Slovenijo in Hrvasko o medsebojni pomoci v primeru napada na eno izmed njiju, se Hrvaska tega ne drzi. Obicajno taksno ravnanje imenujemo izdaja.
7. 7. 1991 - je sprejeta Brionska deklaracija, s katero so bile ustavljene sovraznosti na ozemlju Slovenije, ta pa je za dobo treh mesecev zamrznila svoje osamosvojitvene aktivnosti.
Od 1991 do 1992 - Slovenija kljub temu, da ni bila delezna hrvaske pomoci ( Hrvati so se vedno dogovarjali s figo v zepu) v skladu s Sporazumom o medsebojni pomoci, Hrvaski najprej brezplacno pomaga z orozjem, nato pa ji ga prodaja.
Leta 1993 - Hrvati okupirajo dele slovenskega ozemlja v Murinem gozdu pri Hotizi, pod Sneznikom (Tomsiceva parcela) in v Istri ter morje do polovice Piranskega zaliva, ceprav to nikdar ni bilo njihovo.